logo Gabinety Psychoterapii Gestalt
w Katowicach
Tomasz Jaksik


Tel.: + 48 609 001 333

Psychoterapia Gestalt należy do nurtu psychoterapii humanistycznych. Stworzony przez Fredericka Perls'a Gestalt stał się obecnie cenioną i rozpoznaną koncepcją terapeutyczną wśród głównych nurtów psychoterapeutycznych powszechnie stosowanych na świecie.

Terapia Gestalt polega głównie na poszerzaniu naszej osobistej świadomości dotyczącej uczuć (emocji), myśli, przekonań, działań, zachowań, potrzeb, tego co dzieje się w naszych relacjach i kontaktach z innymi ludźmi etc.
Takie poszerzenie świadomości, to najczęściej dowiadywanie się o sobie i swoich sprawach tego, co dotychczas wymykało się naszej uwadze.

Wynika to z założenia, że im człowiek jest bardziej świadomy, tym więcej ma możliwości wyboru, a tym samym wpływu na to jak wygląda jego życie. Pojawia się więcej osobistej wolności. I więcej możliwości działania.

W psychoterapii Gestalt istotne znaczenie ma tworzenie partnerskiej relacji między osobą korzystającą z terapii, a terapeutą. Ta partnerska relacja to bycie w otwartym dialogu. Zakłada się, tak jak i w innych terapiach, że nasz sposób i styl funkcjonowania, myślenia o sobie i kontaktowania się z innymi będzie się przejawiał w trakcie terapii, w relacji z terapeutą. Taka właśnie relacja sprzyja temu, by w bezpiecznych warunkach zacząć rozumieć swoje sprawy bardziej i rozpoznać własny wkład w to co nam się przydarza, oraz by rozpoznać naszą zdolność do wpływania na kształt własnego życia i naszych relacji, tak prywatnych, jak i zawodowych.

Terapia Gestalt bazuje na praktyce i doświadczeniu; jak stwierdził Albert Einstein: "Cała wiedza pochodzi z doświadczenia. Reszta to informacja."
Cennym elementem terapii jest możliwość bezpiecznego eksperymentowania i wypróbowywania nowych zachowań. Można doświadczyć czegoś dla siebie nowego i korzystać z nowych rozwiązań.

Terapia Gestalt z powodzeniem sprawdza się zarówno w pracy z kwestiami zawodowymi/biznesowymi, jak i sprawami z naszego życia osobistego; a także w pracy z ciałem, kontaktami z ludźmi i wieloma innymi ważnymi aspektami naszego bycia i funkcjonowania.

Psychoterapia Gestalt koncentruje się na tym co jest tu i teraz raczej, niż "gdzieś i kiedyś". To praktyczne podejście umożliwia skuteczną pracę z obecnie istniejącymi problemami, trudnościami i różnymi nurtującymi nas kwestiami.

Osobiście wierzę też, że Gestalt jest jedną ze skutecznych metod poszukiwania osobistej prawdy o nas samych, o naszych związkach, życiu i funkcjonowaniu.  Jest to metoda dzięki której możemy wiedzieć o sobie więcej, rozwijać się, nabierać osobistej mocy, stawać się osobami pewniejszymi siebie, bardziej autentycznymi, żyjącymi pełniej i w sposób bardziej prawdziwy. Zapraszam do takiego właśnie przedsięwzięcia.

 


"Ja robię swoje i ty robisz swoje.
Nie jestem na świecie po to,
by spełniać twoje oczekiwania,
a ty nie jesteś po to, żeby spełniać moje.
Ty jesteś ty, ja jestem ja.
Jeśli się spotkamy, to wspaniale.
Jeśli nie, to trudno."

Frederick Perls

 

"Nie jestem na świecie, by spełniać twoje oczekiwania,
ale jestem, aby utwierdzać cię
w twym niepowtarzalnym ludzkim istnieniu,
(…)
Miast biernie czekać, co mi się przydarzy, mogę świadomie kształtować zdarzenia."

Walter Tubbs

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok